Warto przeczytać

Prawo jazdy - co zrobić po zdaniu egzaminu?

Masz za sobą zdany egzamin na prawo jazdy? Nie wiesz, jakie kroki powinieneś dalej wykonać? Liczysz na wskazówki, które podpowiedzą Ci, co robić po zdaniu egzaminu? Znajdziesz je w naszym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią! 


Zdany egzamin na prawo jazdy - jakie kroki podjąć na początku?

Wydawać by się mogło, że po zdanym egzaminie trzeba będzie zmierzyć się jeszcze z wieloma zadaniami, ale wystarczy zebrać trochę informacji, a szybko dojdziemy do wniosku, że byliśmy w błędzie. Jak się okazuje wszystkie formalności zostały ograniczone do minimum i w dużej mierze to zasługa informatyzacji administracji publicznej, ponieważ dzięki temu nie trzeba już zanosić do urzędu otrzymanego od egzaminatora arkusza i więcej na ten temat można przeczytać na https://wypowiadamoc.pl/zdalem-prawo-jazdy-co-dalej. To właśnie z tej witryny dowiemy się, że wynik egzaminu jest wprowadzany do systemu teleinformatycznego, więc zaktualizowany zostaje Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Dla urzędu to oczywiście sygnał, że można zamówić dla nowego kierowcy prawo jazdy. 


Naszym kolejnym krokiem powinno być dokonanie opłaty za wydanie prawa jazdy. Do jej przyjęcia uprawniony jest urząd miasta (gdy mieszkamy w mieście na prawach powiatu) lub starostwo powiatowe. Opłatę za wydanie prawa jazdy możemy wnieść na kilka sposobów, więc z pewnością każdy dobierze coś odpowiedniego dla siebie.


Dopuszczalne są między innymi przelewy na rachunek bankowy urzędu miasta lub starostwa powiatowego, a sam numer rachunku znaleźć można na stronie internetowej właściwego urzędu, czy wniesienie opłaty w kasie urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Poza tym można też wykonać przelew przez portal info-car.pl i jest to wygodne rozwiązanie, więc nic dziwnego, że wielu nowych kierowców decyduje się na jego wykorzystanie. 


Warto jednak zauważyć, że urzędnicy odpowiedzialni za zlecenie wydruku naszego prawa jazdy w PWPW nie są automatycznie informowany o dokonanej wpłacie. Dlatego nawet wykonanie przelewu online nie sprawi, że w ten sposób załatwimy wszystko. W wielu przypadkach trzeba przynieść osobiście potwierdzenie opłaty do urzędu lub skontaktować się z nim telefonicznie, by dopytać, czy można przesłać potwierdzenia opłaty na adres e-mail. Koszt samej opłaty wydania prawa jazdy wynosi 100,50 zł, więc widać, że nie jest to jakaś wygórowana stawka. 


Zdany egzamin na prawo jazdy - ile trzeba czekać na dokument?

Dokonanie opłaty za wydanie prawa jazdy i przedłożenie potwierdzenia w urzędzie skutkuje tym, że zlecany jest wydruk prawa jazdy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Czas potrzebny na jego wydrukowanie bywa różny i zwykle zależy od różnych czynników. Jak dowiemy się z wypowiadamoc.pl jednym z ważniejszych jest liczby zleceń, które otrzymała w danym momencie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. 


Najczęściej jednak świeżo upieczeni kierowcy nie muszą długo czekać, bo prawo jazdy bywa już gotowe do odebrania po upływie około tygodnia od dostarczenia potwierdzenia opłaty. Aby jednak upewnić się, że dokument już na nas czeka, można skorzystać ze strony internetowej info-car.pl. Aby zebrać interesujące nas informacje, wystarczy wejść na wspomnianą witrynę i wybrać „Prawo jazdy”. 


Następnie na liście trzeba wyszukać "Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe" i tutaj wystarczy wybrać, jakie dane wykorzystamy do sprawdzenia informacji, a następnie je wprowadzić – może to być data urodzenia, numer Profilu Kandydata na Kierowcę lub nawet numer PESEL. 


W odpowiedzi otrzymamy informację, czy nasze prawo jazdy jest już gotowe do odbioru. Co ważne, korzystanie z tej usługi jest całkowicie bezpłatne, więc nie trzeba obawiać się żadnych kosztów. Poza tym nie ma tutaj ograniczeń, więc możemy sprawdzać status prawa jazdy nawet codziennie, a gdy będzie już gotowe, to wystarczy je odebrać i można korzystać z samochodu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.