Warto przeczytać

Jak wyciszyć drzwi pokojowe?

Dobrze wyciszone drzwi pokojowe są nieodzowne w tych pomieszczeniach, w których potrzebujemy ciszy do pracy, spokoju do uśpienia dziecka lub po prostu cenimy sobie odpoczynek w doskonale wygłuszonej przestrzeni. Czasem wymiana skrzydła drzwiowego na model dźwiękoszczelny nie jest możliwa, wtedy warto wiedzieć jak wyciszyć drzwi pokojowe samodzielnie i niewielkim nakładem środków finansowych. Z naszego artykułu dowiecie się jak zminimalizować ilość dźwięków dochodzących z mieszkania, by móc zaznać kojącej ciszy.


Drzwi pokojowe - dlaczego warto je wyciszyć?

Drzwi wewnętrzne prowadzące do pokojów, domowego biura czy sypialni cechują się zupełnie inną budową niż drzwi wejściowe. Są z reguły cieńsze i znacznie gorzej uszczelnione, co nie jest niczym dziwnym biorąc pod uwagę ich funkcję. Nie muszą tłumić dźwięków o bardzo dużym natężeniu, które najczęściej dochodzą z zewnątrz oraz nie muszą być barierą termoizolacyjną. Ostatnie lata dla wielu z nas wiązały się z koniecznością przeorganizowania życia rodzinnego i znalezieniem miejsca do pracy w domowym zaciszu. W efekcie okazało się, że standardowe drzwi, które wybieramy do swoich wnętrz nie są w stanie wyciszyć dźwięków rodzinnego życia na tyle, by móc swobodnie pracować nie rozpraszając się. Jeśli dopiero planujemy zakup drzwi warto rozważyć, czy drzwi dźwiękoszczelne nie będą dobrym rozwiązaniem do wybranych pomieszczeń. Już zwykłe drzwi pozbawione przeszkleń wykazują się znacznie wyższą izolacyjnością akustyczną. A co w przypadku, gdy chcemy samodzielnie wyciszyć drzwi pokojowe?


Jak wyciszyć drzwi pokojowe? - garść sprawdzonych pomysłów

Wyciszenie drzwi pokojowych to zadanie, które bez trudu wykonamy samodzielnie. Rynek obfituje w sporo przemyślanych i skutecznych rozwiązań, które pomogą nam wytłumić dźwięki dochodzące z otoczenia. Do najskuteczniejszych sposobów należą tapety akustyczne wykonane z włókien poliestrowych oraz winylu. Mogą być używane nie tylko w domowych przestrzeniach, ale także w pomieszczeniach użyteczności publicznej takich jak biura, szkoły czy urzędy. Oprócz dużej skuteczności tapety akustyczne dostępne są w wielu wzorach i kolorach dzięki czemu bez trudu dopasujemy model do aranżacji naszego wnętrza. Równie dobre parametry dźwiękochłonne będzie miała mata wykonana z korka, problemem jest jednak wątpliwa wartość estetyczna. Równie często stosuje się maty wygłuszające o grubości około 1 cm, które przyklejane są podobnie jak tapety na powierzchnię drzwi. Niezwykle łatwe w montażu oraz docinaniu mają jednak gorsze właściwości wygłuszające. Oba sposoby warto uzupełnić odpowiednim uszczelnieniem drzwi w postaci taśmy neoprenowej lub pasków winylowych. Przyklejane na całym obwodzie drzwi pozwalają wypełnić puste przestrzenie, przez które hałas dostaje się do pomieszczenia.


Jakie drzwi dźwiękoszczelne?

Do domowego biura czy gabinetu, a także wszystkich tych pokoi, w których potrzebujemy dobrej izolacji akustycznej dobrym wyborem będą drzwi wewnętrzne akustyczne. Tłumią niechciane i nieprzyjemne dźwięki dochodzące z pozostałych części domu. Warto wybierać modele, w których parametry dźwiękoszczelności RW wynoszą pomiędzy 27 dB, a 32 dB. Im wyższa wartość współczynnika RW tym lepszy poziom wygłuszenia. Dostępne na rynku modele nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję, są także niezwykle estetyczne przez co bez trudu wpasują się w nieomal każdą stylizację wnętrza.

Cisza w pomieszczeniu, która pozwala na relaks czy komfortową pracę jest niezwykle ważna. Warto zadbać o odpowiednie wyciszenie drzwi pokojowych lub wybór drzwi akustycznych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.