piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak dbać o włosy niskoporowate, aby zachowały swój zdrowy wygląd?

Włosy niskoporowate są zdrowe, gdyż łuska nie odstaje od łodygi włosa. Niemniej jednak takie włosy to wbrew pozorom nie same zalety. Są oporne na stylizację i nie lubią zbyt intensywnych zabiegów. Sprawdź czy masz takie włosy w prostym teście, a jeśli tak, dowiedz się jak je pielęgnować.


Jak możesz sprawdzić czy masz włosy niskoporowate?

Musisz wiedzieć, że posiadanie włosów niskoporowatych jest raczej rzadkością. Na skutek stosowania licznych zabiegów stylizacyjnych, ale i czynników zewnętrznych czy genetycznych większość populacji ma włosy średnioporowate. Być może jednak ty jesteś w tej mniejszości. Jak możesz to sprawdzić? Otóż jest na to prosty patent. Wystarczy włos wrzucić do szklanki wody. Jeżeli będzie pływał na powierzchni i nie zacznie opadać, to masz włosy niskoporowate. Gdy się zanurzy, to Twoje włosy są średnioporowate, a jeśli opadnie na dno, to są wysokoporowate. Oczywiście porowatość włosów można sprawdzić też pod mikroskopem, ale ponieważ większość z nas go nie posiada, lepszy będzie sposób ze szklanką. Włosy niskoporowate mają swoje zalety, ale i wady. Do tych pierwszych można zaliczyć fakt, że są proste, gładkie i błyszczące. Niestety są też ciężkie, a to sprawia, że często brak im objętości i przylegają do skóry głowy. Są też oporne na stylizację. Bardzo trudno je podkręcić wykonać fale. Bardzo szybko się prostują i powracają do swojej formy. W związku z tym, że są ciężkie i przylegają do skóry głowy często mają też tendencję do przetłuszczania się, zwłaszcza gdy stosuje się niewłaściwą pielęgnację. Warto jeszcze wiedzieć, że takie włosy bardzo długo się suszy, co też trzeba uznać za wadę.  


Czego nie lubią włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate nie lubią ciężkich, obciążających kosmetyków. Zatem nie można ich obciążać produktami z dużą zawartością protein, czy SLS albo SLES. Warto wybierać szampony micelarne albo z enzymami. Sięgając po odżywki, należy postawić na te bogate w emolienty. Takim włosom nie należy dokładać więcej protein. Jeśli skóra głowy tego nie wymaga, to znaczy nie mają tendencji do przetłuszczania, to można być je nawet raz w tygodniu. Ponieważ często mają tendencję do tego, że są oklapnięte i pozbawione objętości, to można stosować normalne mycie, a od czasu do czasu także suchy szampon, który podniesie nikoporowate włosy u nasady i doda im objętości.       


Jak możesz skutecznie dbać o włosy niskoporowate?

Mimo, że włosy niskoporowate mają zamknięte łuski, to jednak wymagają zarówno nawilżania, jak i olejowania. Zatem poza łagodnym, ziołowym szamponem do codziennego stosowania, trzeba wybrać dla nich odpowiednią odżywkę, a także maskę oraz olejek do olejowania włosów. Do pielęgnacji włosów niskoporowatych stosuj oleje o małych cząsteczkach i nakładaj je na włosy po umyciu raz w tygodniu. Dobrze sprawdzi się olej palmowy, kokosowy, masło shea. Warto też sięgać po peelingi trychologiczne, które oczyszczają skórę głowy. Można też wybrać maskę do włosów o niskiej porowatości, np. taką która zawiera olej kokosowy, a także glicerynę. Pamiętaj, że zabiegi farbowania czy rozjaśniania mogą spowodować, że Twoje włosy z niskoporowatych staną się średnioporowate, zatem stracą swój naturalny blask i staną się bardziej matowe, a nawet sianowate. Korzystaj zatem z tego rodzaju zabiegów nie za często i dbaj o odpowiednie nawilżenie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.